Nagyon fontos számunkra a megelőzés.
- korai felismerés: digitális caries-diagnózis, monitorizálás
- fogsérülések (törés, luxáció) ellátása, sínezések
- maradó gyermekfogak fogmegtartó kezelése
- tejfogak tömése
- tejfog extrakció (eltávolítás)
- tejfog tömés
- barázdazárás
Fontosnak tartjuk a fiatalokkal kialakított jó kapcsolatot, hiszen az ebben a korban érkező hatások egy életre meghatározó élménnyé válhatnak.
Nagyon fontos számunkra az edukáció, motiváció. Ilyenkor kell megtanulni a helyes szájápolást és a jó szájüregi egészség fontosságát. Ebben a szemléletben várjuk fiatal pácienseinket.
Az előbújó maradó fogak zománcállománya sérülékeny, főleg a nagyörlők rágófelszínén gyakran jelentkezik korán fissura-caries. Ezek észlelése szabad szemmel, szondával sokszor bizonytalan. Kis, szinte észrevehetetlen barázda-szuvasságok alatt sokszor már a fog belseje nagy mértékben felpuhult, a fogállomány károsodott (rejtett szuvasság). Ebben a korban kiemelten fontos a fogak rendszeres, félévenkénti ellenőrzése és a barázdazárás.
A barázdazáró egy olyan védőréteget képez a maradó hátsó fogak rágófelszínén, amely megakadályozza a fogszuvasodást okozó baktériumok megtelepedését a nehezen tisztítható, mély barázdákban.
A gyermekek fogai hajlamosabbak a szuvasodásra, mint a felnőttek fogazata. A barázdazárót közvetlenül az áttörés után alkalmazva a maradó fogakon, megelőzhető a fogszuvasodás.
A fogakon vannak olyan nehezen tisztítható területek, amelyek hajlamosabbak a fogszuvasodásra. A mélyen barázdált fogakat nehéz tisztán tartani, s az ott megrekedt ételmaradék a szuvasodás melegágyát képzi. A gyerekek nehezen férnek hozzá hátsófogaikhoz, így általában ezeknek a fogaknak a romlása gyakran bekövetkezik.
A barázdazárás egy teljesen egyszerű és fájdalommentes eljárás, amely nem tart tovább foganként kb. egy percnél. Kivitelezéséhez nincs szükség injekció adására. Amíg a barázdazáró réteg sértetlen, védi a fogat a szuvasodástól.
A barázdazárás lényege, hogy a szuvasodásra hajlamos barázdált fogfelszínt kitisztítjuk, majd feltöltjük egy speciális folyékony tömőanyaggal, amely szétterül a barázdákban, majd megkeményedik. A tömőanyag így képez védelmet s megóvja a fogat a szuvasodástól, ezen kívül fluort ad le a fogzománcba, ezzel teszi ellenállóbbá a fogszuvasodással szemben.
Gyermekünk mosolya a legfontosabb!
A gyermekek és a tejfogak is külön bánásmódot igényelnek. Barátságos környezetben, nagy türelemmel várjuk a gyermekeket, legyen szó akár csak egy beszélgetésről, ismerkedésről vagy akár egy baleset utáni tennivalókról. Elsődleges célunk a gyermekek bizalomkeltésével, félelmeik eloszlatásával a foguk egészsége. Szeretnénk elérni azt, hogy a szülők felismerjék a megelőzésben rejlő lehetőségeket.
Az elhanyagolt fogak veszélyei
A tejfogakat megjelenésüktől kezdve úgy kell ápolni, mint a maradó fogakat. Gondozásuk egyrészről azért fontos, mert a gyerekek tizenkét éves korukig élnek együtt tejfogaikkal, bár hat éves korukban megkezdődik a fogváltás. Másrészről a fogelődök szuvasodását később a maradó fogak is megsínylik.
Fontos, hogy a gyerekek kiskoruktól kezdve rendszeres fogápolásra legyenek nevelve. Ki kell hangsúlyoznunk, hogy a kisgyermekek fogápolása, a rendszeres fogorvosi kontrollvizsgálat mennyire fontos, és nem elhanyagolható, hiszen kevesen tudják, hogy egy lyukas tejfog hasonlóan tud fájni, begyulladni, mint egy maradófog, nem beszélve arról, hogy a maradófogak is csak a káros baktériumoktól mentes közegben tudnak majd egészségesen kibújni, s tovább fejlődni.
Nem kezeltetni egy tejfogat, – csak azért, mert az majd úgyis kiesik – súlyos felelőtlenség.
A tejfogak épségének megőrzése a maradó fogak egészségének legfontosabb biztosítéka. Érdemes tehát a megelőzésre koncentrálni!