Kismama fogászat
- terhesfogászati, szájhigiénés tanácsadás, instruálás, motiválás
- terhesfogászati szűrővizsgálat – röntgensugár nélküli fogszuvasodás és plakk (lepedék) diagnosztika (bővebben>>>)
- ultrahangos fogkőeltávolítás, polírozás
- professzionális fogtisztítás Air flow polírozó rendszerrel
- terhességi ínygyulladás kezelése speciális fényterápiás eszközzel (fényaktivált antimikrobális kezelés>>>)
Keresse fel rendelőnket, hogy ellenőrizhessük fogápolása hatékonyságát, valamint professzionális, prevenciós kezelésben részesítsük.
Már a baba tervezésekor gondoljon erre, és még a terhesség előtt ellenőriztesse fogait!
A kismama és a születendő gyermek fogait és szájának egészségét tudatosan kell védeni.
Ez megfelelő szájhigiéniával és helyes táplálkozással érhető el. A szükséges terhesgondozás mellett rendszeres fogászati vizsgálaton és szájhigiéniás tanácsadáson is ajánlott részt venniük a leendő anyukáknak. Dentálhigiénikusunk nagy felkészültséggel várja a kismamákat.
A szájhigiénia a megváltozott hormonális hatásokkal együttesen a terhesség kimenetét is veszélyeztetheti. A szájüregi egészség szoros összefüggésben van a terhesség lefolyásával.
Röntgensugármentes diagnosztikai rendszerünkkel a terhesség során is biztonságos, gyors állapotfelmérést készíthetünk, így időben észlelhető és kezelhető a szuvasodás, ínygyulladás.
Kismama fogászat
A népszerű közhiedelemmel ellentétben, – miszerint a terhesség alatt az anya fogaiból az ásványi anyagot a magzat elvonja, ezért a fogak elromlanak,- a kalcium nem oldódik ki az anya fogaiból a magzat javára, tehát a terhesség közvetlenül nem okolható a szuvas fogakért. Ennek ellenére a terhesség valóban ronthatja az anya fogazatának állapotát.
Milyen tényezők játszanak szerepet a probléma kialakulásában?
- Terhességi ínygyulladás:
A terhesség alatti hormonális változások hatására az íny vérbővé, duzzadtá válik, fokozódik a reakciója a lepedékben, fogkőben lévő baktériumokra. Tehát, ha fogkő, lepedék van jelen, kialakul az ínygyulladás.
A terhességi ínygyulladás a második hónaptól kezdődik, nyolcadik hónapra a legsúlyosabb fokot éri el, szülést követően pedig általában spontán gyógyul.
- Tudományos kutatások eredményét bizonyítják, hogy a kismamák fogágy betegsége koraszülést okozhat. Ezért is nagyon fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés, fogkő és lepedék eltávolítás a terhesség során.
A terhességi ínygyulladást rendelőnkben antibiotikum adása nélkül, hatékonyan kezeljük egy speciális fényterápiával. BŐVEBBEN>>>
- Fogszuvasodás:
- A kismamák megváltozott étkezési szokásai, a sok édesség fogyasztás, a nassolás hozzájárul a fogak romlásához.
- A terhesség során a nyál összetétele, kémhatása megváltozik, savassá válik, csökken az antibakteriális hatása és ez szintén kedvez a szuvasság kialakulásának.
- A gyakori émelygés, hányás is savassá teszi a szájüreg pH értékét, ez is veszélyezteti a fogakat.
- Az előzőekben említett ínygyulladás miatt az íny vérzik, a fogmosás fájdalommal járhat, emiatt sok kismama elhanyagolja a fogtisztítást, így felhalmozódik a lepedék, ami fogszuvasodáshoz és az ínygyulladás fokozódásához vezet.
Mindezek ismeretében belátható, hogy nem igaz a mondás, miszerint egy gyerek, egy fog. Fokozott odafigyeléssel, alapos, gondos szájápolással megóvható fogazatuk egészsége a terhesség során.
Mit tehet a kismama?
- A megszokottnál is gyakrabban, alaposabban mosson fogat (naponta kétszer, de lehetőleg minden étkezés után).
- A szájápolást egészítse ki szájöblítők, fogselyem, szájzuhany használatával.
- Figyeljen oda táplálkozására! A baba és az Ön egészséges fogazata érdekében fontos a vitamindús, kalciumban gazdag étrend.
- Elengedhetetlen a rendszeres fogkő- és lepedék eltávolítás, fogorvosi szűrővizsgálat.
- Kérjük, tájékoztassa fogorvosát arról, hogy terhes! Ilyenkor több tényezőt figyelembe kell venni a kezelés során.
Terhesen a fogorvosi rendelőkben
A fogorvosi kezelések a terhesség alatt is biztonsággal elvégezhetőek, de a második trimeszter a legideálisabb időpont erre. (nagy pocakkal a székben feküdni kényelmetlenebb, a hányinger miatt a kezelés kellemetlen lehet)
- A helyi érzéstelenítő szerek kismamáknál is alkalmazhatók, nem károsítják a magzatot. Az altatást a terhesség idejére nem ajánljuk.
- Bizonyos fájdalomcsillapítók, nyugtatók és egyes antibiotikumok is magzatkárosítók lehetnek, ezért mindenképpen szakembernek kell ezen gyógyszerek szedését ellenőrizni!
- Bár a modern röntgengépek minimális sugárdózist adnak, a terhesség során nem ajánlott felvétel készítése, elsősegély-nyújtás esetét kivéve.
- Amalgámtömés cseréjét az első trimeszterben nem javasolt elvégezni.
Ha várandós, vagy ha csak babát tervez, keresse fel rendelőnket, hogy professzionális szájhigiéniás kezeléseket és a szükséges beavatkozásokat elvégezhessük Ön és babája egészsége érdekében. A szűrővizsgálat negyedévente ajánlott!


Bővebben a blogon>>>